راهنمای خرید

راهنمایی خرید توالت فرنگی

توالت فرنگی یک جز جدایی ناپذیر سرویس‌های بهداشتی است و در طول روز بارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین نباید هنگام خرید سرویس بهداشتی آن را یک انتخاب ساده در نظر بگیرید و بدون در نظر گرفتن برخی موارد یک توالت فرنگی انتخاب و تهیه کنید. در این مطلب قصد داریم نکاتی را بیان کنیم که بتوانید به عنوان راهنمای خرید توالت فرنگی از آن استفاده کنید.

مدل توالت فرنگی

یکی از نکاتی که هنگام بررسی توالت‌های فرنگی باید به آن دقت کنید، ظاهر و مدل توالت فرنگی هست. انواع توالت فرنگی در سه گروه جای میگیرند. هر کدام از آنها عملکرد و ظاهری متفاوت دارند.

توالت فرنگی یک تکه

در توالت فرنگی یک تکه، هنگام قالب گیری و ساخت، مخزن و کاسه توالت به هم متصل هستند و شما نمی‌توانید مخزن را جدا کنید. توالت فرنگی یک تکه درز کمتری دارد و نظافت آن آسان‌تر است. همچنین سطح بهداشتی بالاتری را نسبت به توالت‌ فرنگی دو تکه دارد. توالت فرنگی یک تکه به دلیل عملکرد و سطح بهداشتی بالاتر، بیشتر از سایر مدل‌ها انتخاب می‌شود.

توالت فرنگی دو تکه

در توالت فرنگی دو تکه کاسه و مخزن توالت ازهم جدا هستند و هنگام نصب به صورت به صورت مجزا روی هم قرار میگیرند. از آنجایی که در این مدل دو تکه مجزا روی هم سوار شده‌اند و درزی میان آنها وجود دارد، فضایی مناسب برای رشد باکتری‌ها و آلودگی است. بنابراین نظافت توالت فرنگی دو تکه سخت‌تر است و قیمت پایین‌تری نسبت به توالت یک تکه دارد.

توالت فرنگی دیواری یا وال هنگ

توالت فرنگی دیواری یا وال هنگ، از دو مدل قبلی جدیدتر است و ظاهری شیک‌تر دارد. در این مدل پایه‌ای وجود ندارد و توالت فرنگی وال هنگ بر روی دیوار نصب می‌شود و فضای کمتری را اشغال می‌کند. همچنین ارتفاع نصب آن قابل تنظیم بوده و به دلیل سختار طراحی آب کمتری مصرف می‌کند. در مورد مقاومت و تحمل وزن آن نیز باید بگوییم به دلیل تجهیزات و استحکام بالای درون دیوار، مقاومت بالایی دارد.

بررسی سیفون توالت فرنگی

یکی از نکات مهمی که در هنگام خرید توالت فرنگی باید به آن توجه کنید، مکانیزم تخلیه و سیفون آن است. مکانیزم تخلیه توالت فرنگی متفاوت بوده ودر هر مدل سیفون براساس نوع طراحی و مکانیزم متفاوت عمل می‌کند. انتخاب سیستم سیفون توالت فرنگی با سن خانه و سیستم لوله‌کشی خانه شما مرتبط می‌شود.

سیستم تخلیه آبشاری

به نیروی جاذبه زمین دقت کرده‌اید؟ ارتفاع و وزن ونیروی جاذبه زمین، هر چیزی را به سمت زمین میکشاند. در سیستم تخلیه آبشاری نیز نیروی جاذبه دخیل می‌شود و ارتفاع مخزن میزان فشار آب را تعیین می‌کند. هرچه ارتفاع بیشتر، شاهد فشار بیشتری هستیم. این سیستم تخلیه بر روی توالت‌های دو تکه بیشتر دیده می‌شود.

در سیستم تخلیه آبشاری، آب از مخزن به لبه کاسه توالت هدایت شده و توسط سوراخ‌های تعبیه شده به سمت پایین هدایت می‌شود. در این مدل به دلیل بزرگی قطر دهانه لوله خروجی، تخلیه به راحتی انجام شده و معمولا با مشکل گرفتگی مواجه نمی‌شود. این مدل سیستم تخلیه ممکن است در اثر مصرف طولانی، عملکرد مطلوب خود را از دست بدهد، همچنین مصرف آب بالایی دارد.

سیستم تخلیه گردابی

در یستم تخلیه گردابی، آب از مخزن وارد بدنه شده و با ایجاد چرخش عمل تخلیه را انجام می‌دهد. در این مدل به علت چرخش صدای کمتری تولید می‌شود اما مصرف آب آن نیز به نسبت بالاست. قطر دهانه خروجی توالت فرنگی با سیستم تخلیه گردابی کم می‌باشد و احتمال گرفتگی سرویس را بالا میبرد.

سیستم تخلیه واترجت

سیستم تخلیه واترجت شبیه به سیستم آبشاری است که با نیروی فشار ترکیب شده و آب علاوه بر تحت تاثیر بودن نیروی جاذبه، تحت تاثیر فشار نیز هست و عملکرد خوبی دارد. در این مدل آب از طریق سوراخ‌هایی که  در بدنه تعبیه شده با فشار خارج و به سمت کاسه توالت هدایت می‌شود. همچنین عمل تخلیه در زمان کوتاه‌تر و با حجم آب کمتری انجام می‌شود.

سیستم تخلیه توربوجت

در سیستم تخلیه توربوجت، دو سیستم شوتینگ در قسمت بالایی کاسه و یک سیستم شوتینگ در کف قرار گرفته و فشار بیشتری را برای تخلیه وارد می‌کند. این فشار بیشتر موجب می‌شود زمان تخلیه و میزان مصرف آب کمتر شود.

دکمه سیفون توالت فرنگی

یکی دیگر از مواردی که لازم است به آن توجه کنید، دکمه روی توالت فرنگی است. شاید این موضوع برای شما عجیب به نظر بیاید و یا برایتان سوال شده باشد که چرا دو دکمه برای برخی از توالت‌های فرنگی در نظر گرفته شده است. این طراحی به دلیل صرفه جویی بیشتر در مصرف آب و بعد از مواجه شدن کشور‌ها با مشکلات کم آبی شکل گرفت. دو دکمه قرار گرفته بر روی توالت، هر کدام حجم مشخصی از آب را خارج می‌کنند. دکمه بزرگتر آب کمتری را خارج میکند و دکمه کوچکتر آب بیشتری را سیفون می‌کند. به صورت کلی سیفون‌های دو زمانه یا دو دکمه‌ای، آب کمتری را مصرف می‌کنند و میتوان قدمی در صرفه جویی آب برداشت.

بررسی ظاهری توالت فرنگی

ظاهر توالت فرنگی، امری مهم محسوب می‌شود و بر زیبایی سرویس شما تاثیر گذار است. در بررسی ظاهری به شکل لگن، ارتفاع، اندازه، نحوه بسته شدن درب و نوع لعاب آن توجه کنید.

صندلی توالت فرنگی

مورد دیگری که لازم است در نظر بگیرید، شکل صندلی توالت فرنگی است. لگن توالت فرنگی در دو شکل دایره‌ای و بیضی شکل تولید می‌شود. لگن دایره‌ای شکل فضای کمتری را به خود اختصاص می‌دهد. لگن بیضی شکل، کشیده‌تر بوده و فضای بیشتری دارد و راحت‌تر است.

 

ارتفاع توالت فرنگی

ارتفاع توالت فرنگی نیز به قد شما و خانوادتان بستگی دارد. برای کودکان و افرادی که قد کوتاه‌تری دارند، ارتفاع ۳۵ سانتی مناسب بوده و برای افرادی که کمر یا زانو درد دارند و قد بلندتر نیز هستند ارتفاع ۴۰ تا ۶۵ سانتی متری مناسب است.

آکس توالت فرنگی

به فاصله لوله خروجی توالت فرنگی تا لبه دیوار پشتی آکس می‌گویند. اگر آکس توالت فرنگی که می‌خرید با فضای شما همخوانی نداشته باشد در نصب به مشکل می‌خورید. بنابراین قبل از خرید، فاصله لوله فاضلاب تا دیوار پشتی را اندازه بگیرید.