راهنمای خرید

راهنمايي خريد شير ظرفشويي

اگر می‌خواهید بدانید که چگونه برای منزل خود شیرآلات زیبا و در عین حال با کیفیت بالا انتخاب کنید در این مقاله راهنمایی‌های لازم را به شما خواهیم گفت.

در نگاه اول به نظر می‌رسد شیر ظرفشویی تنها توزیع آب گرم و سرد  برای شستن ظروف، میوه و سبزیجات،دست‌ها و… را انجام می‌دهد اما امروزه اهمیت شیر ظرفشویی آشپزخانه ازاین وظیفه فراتر رفته است. شیرآلات نقش مهمی در دکوراسیون آشپزخانه دارد به همین دلیل شاهد سبک‌های گوناگون هستیم. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه برای منزل خود شیرآلات زیبا و در عین حال با کیفیت بالا انتخاب کنید در این مقاله راهنمایی‌های لازم را به شما خواهیم گفت.

1: ساختار شیرآلات

شیرآلات از دو بخش پوسته داخلی و روکش خارجی تشکیل می‌شود. پوسته داخلی شیر دائما در تماس با آب و مولکول‌های هوا است؛ به همین دلیل باید برای ساخت پوسته داخلی شیر از آلیاژهای مقاوم و واکنش ناپذیر استفاده شود که بهترین آلیاژ برای ساخت قسمت داخلی شیرآلات، آلیاژ برنج است.

٭انواع آلیاژها برای ساخت شیرآلات٭

برای ساخت شیرآلات از آلیاژهای متفاوتی استفاده می‌شود. در طبیعت مواد اولیه ای تحت عنوان برنج وجود ندارد. ترکیب مس و روی به اصطلاح برنج گفته می‌شود. آلیاژ برنج خود به 2 دسته تقسیم شده است:

1: میلگرد شمش و قالب برنج

2: سرب خشک

دررابطه با ویژگی‌های هریک به شما توضیح خواهیم داد

۱-۱. میلگرد شمش: میلگرد شمش جزء مواد اولیه مرغوب و از جنس مس و روی است. شمش توسط دستگاه‌های CNC  تراش داده شده که باعث می‌شود سطح داخلی و خارجی شیر با دقت و ظرافت بالایی تهیه شود همین دقت و ظرافت بالا در تولید موجب شده تا قیمت این دسته از شیرآلات کمی بیشتر از شیرآلات تولید شده توسط قالب ریخته‌گری باشد.

۱-۲. قالب برنج: بیشتر شیرآلات موجود در بازار از این دسته مواد اولیه ساخته شده‌اند. برای ریخته‌گری تنه شیرآلات، قالب شیر تهیه شده در داخل کوره با دمای بالا قرارمی‌گیرد.

۲-۱. سرب خشک: گاهی اوقات برای ساخت شیرآلات از سرب خشک هم استفاده می‌شود که قیمت و استاندارد کمتری نسبت به شیرآلات برنجی دارد. ما به شما توصیه می‌کنیم سراغ این شیرآلات نروید چون برای سلامتیتان ضرر دارد.

نکات مهم پیش از انتخاب شیر ظرفشویی

٭نکته اول این است که فضای اطراف شیرآشپزخانه را اندازه گیری کنید به‌خصوص  ارتفاع  سینک آشپزخانه تا سبد آب‌چکان. اگر شیرمورد نظر شما از نظر ارتفاع مناسب نباشد می‌تواند باعث ایجاد مشکلات نصب و از بین بردن نمای آشپزخانه شود همچنین استفاده از شیرظرفشویی بیش از حد بلند یا کوتاه می‌تواند عواقب جسمی به همراه داشته باشد مانند کمر درد، آرتروز گردن و….. ارتفاع استاندارد علم ظرفشویی تا زیرآب چکان باید بین 60 تا70 سانتی متر باشد. اگر سایز لگن سینک ظرفشویی شما کوچک باشد بهتر است زمان خرید، شیری انتخاب کنید که سایز آن کوچک باشد تا از نظر زیبایی و اندازه، ظاهر موجه برای نمای آشپزخانه شما ایجاد کند و بالعکس اگر برای سینک ظرفشویی دوقلو که معمولا سایز آن 120 سانتی متر است شیر ظرفشویی تهیه می‌کنید باید علم آن سایز بزرگ باشد تا هنگام چرخاندن آن به چپ و راست هردو لگن سینک را در برگیرد.

٭نکته دوم بودجه‌ی مورد نظر شماست… برای تهیه‌ی شیرآلات منزلتان تا چه قیمتی می‌توانید هزینه کنید؟
داشتن اطلاعات در مورد شیر ظرفشویی به خرید آسان‌تر شما کمک می‌کند.
٭نکته آخر و مهم‌ترین موضوعی که باید توجه داشته باشید اطلاعات کافی در مورد مدل‌های متنوع شیرآلات است

شیر ظرفشویی انواع مختلفی دارد مانند :
شیر ظرفشویی با علم ثابت، همان‌طور که نامش معرف نوع کارکرد آن است، در جای خود ثابت هستند و سر دوش آنها قابل جابه‌جایی نیست همچنین قیمت‌های متفاوتی دارد شما می‌توانید باتوجه به برند و کیفیت محصول موردنظر، برای شیرظرفشویی آشپزخانه هزینه کنید.
شیرظرفشویی با علم ثابت، خود به چند دسته تقسیم می‌شود :
علم عصایی استیل که از رنج قیمت مناسبی برخوردار است.
علم عصایی برنجی ریخته‌گری و علم ظرفشویی لوکس و سنگین که برای داشتن این نوع شیرظرفشویی باید مقدار بیشتری هزینه کنید.

شیر ظرفشویی

شیر ظرفشویی شلنگدار که در اصطلاح به شیر ظرفشویی شاوری معروف است. شیرهای علم متحرک دارای سردوش متحرک (سر شلنگی) هستند و با قابلیت ارتجاعی خود این امکان را فراهم می‌کنند تا نقاط دورتر از سینک را مورد شست‌شو قرار دهید. با استفاده از شیرهای شلنگدار، دیگر نگران کثیف بودن اطراف سینک و یا شست‌شوی سبزیجات خود نخواهید بود.

شیر ظرفشویی شاوری

شیر ظرفشویی شاوری از وزنه مخصوص برای برگرداندن شلنگ به داخل علم همچنین سردوش متحرک که به نمکدانی معروف است و به دو دسته دوکاره و تک کاره تقسیم شده، تشکیل می‌شود. نکته ای که برای خرید شیر ظرفشویی مهم است ساده بودن آن است. هرچه شیرظرفشویی ساده‌تر باشد دردسر و گرفتاری‌های آینده اش نیز کمتر است. مشکلاتی ازجمله جا نرفتن وزنه، جا نرفتن شلنگ شاوری به مرور زمان که هنگام خرید باید بسیار خوب راجع به این موضوع تحقیق کنید. البته برندهایی هستند که ازنظر کیفیت خودشون رو اثبات کردن و می‌توانید با خیال راحت تهیه کنید.

شیر ظرفشویی

شیر ظرفشویی فنری یکی دیگر از مدل‌های شیر سینک است  که برای راحتی شست‌شوی لگن سینک تولید شده است. برای استفاده از شیرظرفشویی فنری این امکان را دارید که شلنگ را از جای خود خارج کنید و به هر سمتی که خواستید بکشید.در واقع بااین شیر فنری شما به تمام نقاط سینک خود دسترسی خواهید داشت. همچنین باید توجه داشته باشید اگر بالای شیر ظرفشویی آب چکان دارید ارتفاع مابین سینک تا آب چکان را اندازه بگیرید؛ زیرا شیرظرفشویی فنری نسبت به دیگرمدل‌ها ارتفاع زیادتری دارد.تهیه این شیرآلات نیاز به بررسی خاصی ندارد فقط کمی اطلاعات راجع به شیرآلات کافی است تا بهترین انتخاب را برای شیرآشپزخانه خود داشته باشید.

امروزه با توجه به اینکه فضای منازل و آشپزخانه‌ها کوچک هستند و ممکن است سینک شما فضای کافی برای شیرظرفشویی نداشته باشد شما می‌توانید مدل دیگری از شیرآلات را انتخاب کنید. این شیرها در بالای سینک و روی دیوار نصب می‌شوند، علاوه بر اینکه به زیبایی با فضای آشپزخانه سازگار می‌شوند، شما را از شر آلودگی‌هایی که معمولاً اطراف شیرهای ظرفشویی جمع می‌شود خلاص می‌کند. در ضمن نکته‌ای که باید هنگام نصب شیر به آن توجه کنید، فاصله بین دیوار با سینک شما است تا مطمئن شوید این شیر با نصب روی دیوار آشپزخانه، تمامی فضای سینک شما را پوشش خواهد داد. قبل از پیشرفت تکنولوژی و تولید شیرآلات به سبک‌های جدید و لوکس از شیرآلات دیواری اهرمی و کلاسیک با دسته‌های معروف به 3 پر و 6 پر استفاده می‌کردند امروزه با مدرن شدن  فضای آشپزخانه‌ها سبک‌های لوکس جایگزین این دسته ازشیرآلات شده‌است.

شیر ظرفشویی تصفیه یا شیر ظرفشویی دومنظوره

شیر ظرفشویی تصفیه دار که بیشتر با نام شیر ظرفشویی دومنظوره هم شناخته می‌شود  دو ورودی آب دارد یکی برای آب  شهری یکی هم برای وصل کردن به دستگاه تصفیه آب استفاده می‌شود. شیر ظرفشویی دو منظوره به دو دسته تقسیم می‌شود:
یک اینکه خروجی آب تصفیه توسط علم جدا روی لگن سینک طراحی شده است و خود دارای اهرم و خروجی مجزا هستند

دوم اینکه خروجی آب روی خود علم شیر ظرفشویی طراحی شده و توسط اهرمی کوچک و مجزا باز و بسته می‌شود از مزیت‌های سبک دوم این است که دیگر نیازی نیست  یک شیر ظرفشویی مجزا هم برای دستگاه تصفیه آب خریداری کنید و از معایب آن این است که؛ چون مجرای خروجی آب از علم یکی است باید هنگام استفاده از آب تصفیه، شیر آب را باز کرده و به مدت 3 الی 5 ثانیه منتظر بمانید تا آب مانده در لوله خارج شود سپس از آن استفاده نمایید.

شیر ظرفشویی لمسی

از نسل جدید شیرآلات هوشمند می‌توان به شیر ظرفشویی لمسی اشاره کرد که معمولا برای آشپزخانه‌های مدرن طراحی می‌شوند. اکثر شیرآلات لمسی از شیر ظرفشویی شاوری تشکیل شده‌اند تا به شست‌شوی نقاط دور از دسترس و آسان‌تر لگن سینک شما کمک کنند. طرز استفاده از شیر ظرفشویی لمسی به این صورت است: ابتدا با استفاده از اهرم تنظیم فشار و دمای آب، مشخصات دلخواه خروجی آب را تنظیم می‌کنید سپس با هر بار لمس کردن هر قسمت از بدنه محصول، جریان آب وصل می‌شود و با لمس مجدد قطع می‌شود. در شیر ظرفشویی لمسی از سنسورهای لمس استفاده شده تا با برخورد گرمای دست به شیر این سنسورها فعال شوند. 

شیر ظرفشویی لمسی از دودسته تشکیل شده:

 ا: شیر ظرفشویی لمسی بدون اهرم که فقط توسط سنسورهای دست فعال شده و دکمه ای جهت ضربه زدن برای سرد یا گرم کردن آب دارد

2: شیرظرفشویی لمسی با قابلیت کارکرد بطور دستی و خارج از سیستم هوشمند. یعنی در مواقعی که به هردلیلی سیستم الکترونیک هوشمند متوقف شود تا رسیدن سرویس‌کار  شیر ظرفشویی بدون استفاده نمی‌ماند می‌توانید با استفاده از اهرم آن، شیر هوشمند لمسی را به شیر آشپزخانه اهرمی تبدیل کنید

شیرآلات لمسی مجهز به آداپتور تبدیل برق هرگونه خطر ناشی از برق گرفتگی در شیرآلات را بطور کامل از بین می‌برد.همچنین از باتری‌های قلمی آلکالاین یا همان باتری‌های قلیایی استفاده می‌شوند. نکته ای درمورد باتری‌های آلکالاین برای بالا بردن اطلاعات شخصی شما: این گونه باتری ها 4تا6 برابر ظرفیت بیشتری نسبت به باتری‌های معمولی دارند و قیمت آن‌ها بیشتر است. البته بخواهیم به زمان سرویس دهی بالای آن و امکان شارژ مستمر باتری همچنین طول عمر بالای آن نسبت به باتری‌های معمولی  توجه کنیم مسئله قیمت اهمیت چندانی نخواهد داشت.

اهمیت گارانتی در خرید شیرآلات

نکته بسیار مهم دیگری که برای خرید شیرآلات خارجی یا ایرانی باید به آن توجه کنید مسئله گارانتی محصول است به خصوص شیرآلات لوکس که هزینه سنگینی برای خریداری آنها می‌پردازید اگر گارانتی و خدمات معتبر نداشته باشند ممکن است  شیرآلات شما بلا استفاده بماند همچنین شما مجبور به هزینه مجدد برای تهیه شیرآلات جدید شوید. بنابراین هنگام خرید محصول راجع به برندهای شیرآلات و گارانتی آنها بسیار توجه کنید.

شیرظرفشویی چراغ‌دار روکار

شیرظرفشویی چراغ‌دار روکار از دیگر محصولات لوکس و بسیار کاربردی می‌باشد نور یخی و LED در دور آب‌فشان به شست‌شوی آسان‌تر و ریز بینی بهتر شما کمک می‌کند. برای خاموش و روشن کردن این نور جذاب از دکمه‌ای که روی علم محصول جایگذاری شده استفاده می‌شود و درصورت فراموشی خاموش کردن آن، چراغ شیر ظرفشویی به طور خودکار بعداز 45 دقیقه خاموش می‌شود. علم شیر ظرفشویی به صورت 360درجه چرخش دارد و همچنین می‌توان برای شست‌شوی نقاط دور از دسترس علم را بیرون کشیده و از شلنگ ریز بافت برای تمیز کردن محل مورد نظر خود استفاده کنید. در حال حاضر تنها شرکت ایرانی که قادر به تولید این محصول می‌باشد شرکت KWC است که در مدل‌های متنوع به نام EVE و ZOE تولید کرده است. این دو مدل از نظر فنی هیچ تفاوتی بایکدیگر  ندارند فقط از نظر ظاهری باهم متفاوت هستند، شما می‌توانید بنا به سلیقه خود مدل مورد نظر را انتخاب کنید.

 

 شیر ظرفشویی چراغ‌دار توکار

شیر ظرفشویی چراغ‌دار توکار، این محصول لوکس و زیبا برای منازلی که لگن سینک آشپزخانه‌شان توکار می‌باشد بسیار مناسب است البته اگر هزینه اش را در نظر نگیریم از نظر فنی می‌توان گفت مشابه شیرآلات روکار چراغ‌دار است تنها تفاوت شیر لمسی توکار در دسته ی اهرمی آن برای باز بسته کردن آب است  که دستگیره جدا از بدنه دارد و برای نصب این محصول به دو حفره روی لگن سینک ظرفشویی خود احتیاج دارید

حالا که با انواع شیرهای ظرفشویی آشنا شده‌اید می‌خواهیم در مورد ویژگی‌های جامع یک شیر ظرفشویی توضیح بدهیم.

ویژگی‌های یک شیر ظرفشویی

عمر طولانی یک شیر ظرفشویی به آبکاری و مواد اولیه آن بستگی دارد که تشخیص این موضوع نه تنها برای شما مصرف کننده حتی برای تولید کننده ها نیز دشوار است پس به این موضوع توجه چندانی نکنید اما در یک نگاه کلی و با در دست گرفتن شیر می‌توانید متوجه سنگینی تقریبی آن شوید، همچنین با دست کشیدن برروی تنه‌ی شیر ظرفشویی متوجه صاف و یک‌دست بودن آبکاری آن می‌شوید که این یک مزیت مثبت است. 

نکته 2:  همچنین دسته اهرمی شیرظرفشویی برای باز و بسته کردن آب را چندبار باز کنید و به راحتی یا سخت باز شدن آن توجه کنید علم شیر ظرفشویی را به سمت چپ و راست چرخانده تا متوجه گردش راحت علم به دو طرف شوید نکته مهمی که برای انتخاب شیر ظرفشویی شما مهم است انتخاب شیر ظرفشویی با امکان چرخش از ابتدای علم می‌باشد به عبارتی علم شیرظرفشویی شما دوتکه باشد پایه آن محکم به لگن سینک چفت شده و علم بصورت180درجه بچرخد این مدل از شیرهای ظرفشویی عمر طولانی تری دارد در غیر این صورت انتخاب شیرهای ظرفشویی‌ای که علم آن‌ها از انتهایی ترین نقطه به سمت چپ و راست گردش دارد سبب شل شدن و بلند شدن تنه‌ی شیر شما  از روی لگن سینک می‌شود زیرا علم ظرفشویی پرکاربردترین اشیا آشپزخانه می‌باشد.

نکته 3: داخل بسته بندی شیر ظرفشویی قطعاتی برای نصب وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آن شلنگ زیربند می‌باشد از چند روکش تهیه شده مانند استیل، پلاستیک که به شلنگ حصیری معروف است شاید چندان موضوع مهمی نباشد ولی بهتر است به هنگام انتخاب شیر ظرفشویی این زیر بند از روکش استیل تهیه شده باشد تا به کیفیت محصول کمک بیشتری کند.