راهنمای خرید

راهنمای خرید توالت ایرانی

 • سرویس بهداشتی یکی از مکان‌های مهم و اساسی خانه هست و چه در هنگام بازسازی و چه هنگامی که قصد خرید یا اجاره خانه را داریم به آن توجه می‌کنیم. شاید به نظر برسد انتخاب توالت ایرانی، کاری ساده است و نباید به مورد خاصی دقت کرد. اما علاوه بر زیبایی لازم است به جنس، استحکام، نکات بهداشتی و نوع طراحی آن دقت شود. در اینجا قصد داریم نکاتی را که هنگام خرید توالت ایرانی باید به آن توجه داشته باشید را بیان کنیم.

  طراحی توالت ایرانی

  تمام توالت‌های ایرانی در یک سبک طراحی می‌شوند و تفاوت زیادی با هم ندارد و در مدل‌های مختلف شاهد تفاوت‌های اندکی هستیم. اما به طور کلی توالت‌های ایرانی در سه نوع تخت، طبی و نیمه طبی طراحی می‌شوند و تفاوت طراحی آنها به قسمت نشیمن توالت ایرانی مربوط می‌شود.

  توالت ایرانی تخت

  توالت ایرانی تخت قدیمی ترین مدل سرویس‌های بهداشتی ایرانی است و فشار زیادی را به کمر و زانو وارد می‌کند. در این مدل نشیمن توالت هم راستا با سطح رویی سنگ توالت است.

  توالت ایرانی طبی

  همان طور که میدانید، توالت ایرانی فشار زیادی را به کمر وارد می‌کند و افرادی که مشکل کمر و زانو دارند با آن به مشکل زیادی بر میخورند. از همین رو طراحان سرویس بهداشتی ایرانی به سمت طراحی اورگونومیک رفته و توالت ایرانی نیمه طبی و طبی را طراحی کرده‌اند. در مدل نیمه طبی نشیمن توالت کمی بالاتر از مدل تخت می‌باشد و شیب کم و زاویه‌ای را ایجاد میکند.

  در توالت طبی دیگر خبری از سطح صاف و هم تراز نیست. طراحی کاسه توالت طبی، اورگونومیک و کارشناسی شده است و در قسمت محل قرارگیری پاها شاهد شیب هستیم. این میان شیبی که در توالت ایرانی طبی دیده می‌شود، موجب می‌شود مچ و زانو به سمت جلو کشیده شوند و وزن بدن به سمت جلو منتقل شود. به همین دلیل فشار کمتری بر روی زانو و کمر وارد می‌شود.

  جنس سنگ توالت ایرانی

  نکته بسیار مهم در هنگام انتخاب توالت ایرانی، جنس سنگ توالت است. جنس سنگ توالت علاوه بر زیبایی و کیفیت محصول، تاثیر بسیاری بر نظافت و بهداشت سرویس دارد. در اصل اگر در انتخاب جنس سنگ توالت ایرانی دقت نکنید و کیفیت نامناسب را انتخاب کنید بعد از مدتی با انباشت آلودگی، میکروب و قارچ‌ها مواجه می‌شوید که خود این آلودگی نیز بوی بسیار بدی را ایجاد میکند.

  آنچه در کیفیت جنس سنگ توالت تاثیر گذار است، ضریب جذب آب می‌باشد. چینی‌هایی با ضریب جذب آب کمتر از یک درصد محکمتر و بادوام‌تر هستند و از نظر کیفیت درجه یک هستند.

  کاسه توالت‌های درجه دوم، دارای ضریب جذب آب بیشتری‌ هستند و این ضریب جذب بین ۳ تا ۱۵ درصد متفاوت است و کیفیت محصول را تغییر میدهد.

  آبکاری توالت

  دقت در انتخاب جنس سنگ توالت به تنهایی نمی‌تواند شما را به انتخابی کاملا مناسب برساند. بلکه لازم است به لعاب کاری توالت ایرانی نیز دقت کنید. سنگ توالت آبکاری یا لعاب کاری می‌شود که در میزان تمیزی و درخشش آن تاثیر گذار است. سعی کنید توالتی را انتخاب کنید که به خوبی و با ضخامت مناسب لعاب کاری شده باشد. این امر باعث می‌شود تا در زمان استفاده و هنگام شستشوی مکرر، در کیفیت و درخشش سنگ توالت تغییری ایجاد نشود. اگر لعاب کاری خوب انجام نشده باشد، بعد از مدتی ظاهر توالت مات می‌شود. البته تنها دلیل مات شدن سنگ توالت لعاب کاری آن نیست، بلکه استفاده از مواد شوینده بسیار قوی و نامناسب نیز موجب از بین رفتن لعاب شده و سنگ توالت را مات می‌کند.

  انواع سیفون توالت ایرانی

  توالت ایرانی در دو نوع ریم بسته و ریم باز ساخته می‌شود و شما می‌توانید بر اساس نیاز و سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب کنید و یا انتخاب آن را به کارشناس فروش محصول بسپارید.

  توالت ایرانی ریم باز

  توالت ایرانی ریم باز یا آبریز باز نوع قدیمی توالت‌ است و از گذشته تا به امروز تولید شده و مورد استفاده قرار گرفته است. در این مدل از توالت ایرانی کانال آبریز، کانال انتهایی سیفون که به توالت می‌رسد، فاقد سوراخ‌های ریز و منظم است. بنابراین کانال کاملا باز بوده و هنگام جریان پافتن آب سیفون، آب با فشار زیاد به دو طرف توالت میریزد و شستشو انجام می‌شود.

  توالت ایرانی ریم بسته

  توالت ایرانی ریم بسته نوع جدیدتر و مدرن‌تر سرویس‌های بهداشتی ایرانی است. در این مدل کانال آبریز که به آن ریم گفته می‌شود، قسمتی از کانال انتهایی سیفون که به توالت می‌رسد، بسته بوده و آب از طریق سوراخ‌های ریز و منظمی که در اطراف قرار دارد به کاسه توالت ایرانی وارد می‌شود. در این مدل، سیفون حالت آبشاری پیدا میکند و آب را به صورت یکنواخت در سطح توالت پخش شده و تمامی نواحی کاسه توالت را شستشو میدهد.

  در سیستم سیفون توالت ایرانی ریم بسته، به دلیل جریان یکنواخت و کامل آب در تمام کاسه توالت آلودگی به صورت کامل از بین می‌رود و از نظر رعایت بهداشت بهتر از مدل ریم باز عمل میکند. البته در مدل ریم باز فشار آب سیفون بیشتر از ریم بسته است.

  نصب توالت ایرانی

  هنگام خرید و انتخاب سرویس بهداشتی ایرانی علاوه بر نکات گفته شده، لازم است به ابعاد و فضای سرویس بهداشتی خود نیز دقد کنید. سنگ توالت باید حداقل ۳۰ سانتی متر از اطراف فاصله داشته باشد. همچنین بهتر است سطح توالت با کف تراز باشد. عایق کاری کامل لوله‌ها و درست کار گذاشتن توالت، راحتی استفاده را به همراه دارد و شما را با مشکلات بعدی مواجه نمی‌کند.